Search
Close this search box.

سن مناسب جراحی زیبایی پلک

اگر چشم و پلک های شما مانند گذشته جوان به نظر نمی رسد یا روند پیری باعث افتادگی پلک های شما شده و بینایی شما را مختل کرده است، جراحی زیبایی پلک می تواند به شما کمک کند. جراحی بلفاروپلاستی یکی از روش های جراحی پلک است که می‌تواند با اصلاح افتادگی پلک ها منجر به بازگرداندن جوانی به چشم ها و رفع افتادگی پلک ها شود. اما سوال مهمی که در خصوص این جراحی پیش می آید این است که سن مناسب جراحی زیبایی پلک چیست؟ تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا بیشتر در این خصوص بدانید.

سن مناسب جراحی زیبایی پلک

جراح بلفاروپلاستی به عنوان جراحی پلک یا لیفت پلک نیز شناخته می شود. اکثر بیمارانی که به دنبال این روش هستند این کار را برای بازگرداندن جوانی و معکوس کردن علائم پیری انجام می دهند. با این حال، سن عامل اصلی تعیین کننده در مورد واجد شرایط بودن شما برای این روش است. هدف جراح بلفاروپلاستی برداشتن پوست اطراف پلک است که باعث افتادگی می شود.

اگر پوست اضافی در اطراف چشم‌هایتان دارید که باعث می‌شود بزرگ‌تر از آنچه هستید به نظر برسید و احساس کنید که بینایی شما مختل شده است، می‌توانید بدون در نظر گرفتن سنتان جراحی بلفاروپلاستی انجام دهید. در طول مشاوره اولیه شما، دکتر عاشوری چشم‌ها و پوستی که باعث نگرانی شما می‌شود را تجزیه و تحلیل می‌کند تا مشخص کند آیا کاندیدای مناسب جراحی پلک هستید یا خیر.

جراحی پلک در نوجوانی

در مورد بوتاکس پیشانی بیشتر بدانید.

چه چیزی باعث افتادگی پلک می شود؟

در ادامه مهمترین دلایل ایجاد افتادگی در پلک ها آورده شده است:

فرآیند پیری

یک وجه مشترک در میان بیمارانی که به ظاهر پلک‌های خود اهمیت می‌دهند این است که آنها شروع به تجربه درجاتی از افتادگی پوست در آن ناحیه هستند. با گذشت زمان، بدن شروع به تولید کلاژن کمتری می کند. کلاژن یک پروتئین مهم بدن است زیرا به سفت و محکم نگه داشتن پوست کمک می کند. وقتی بدن کلاژن کمتری تولید می کند، پوست آسیب می بیند و خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد.

از دست دادن کلاژن

کلاژن یکی از مواد اصلی حافظ سلامت و جوانی پوست است. با افزایش سن تولید این ماده محدود شده و در نتیجه افتادگی پوست اتفاق می افتد.

چشم ها با افتادگی طبیعی

این چشم ها به دلیل ساختار ژنتیکی ایجاد می شود. برخی از افراد با چشم ها با افتادگی طبیعی متولد می شوند. بسیاری از بیماران جوان‌تر از ظاهر این چشم ها ناراضی‌ هستند و می خواهند چشمانشان بازتر به نظر برسد.

این بیماران اغلب به دنبال این روش برای رسیدگی به چشم های خود و بهبود ویژگی های ظاهری خود هستند. بیماران مسن‌تری که به طور طبیعی چشم ها با افتادگی دارند، ممکن است با شروع فرآیند پیری، اثرات بدتری را تجربه کنند. جراحی بلفاروپلاستی می تواند در هر دوی این موارد به بیماران کمک کند.

درماتوکالازیس

این عارضه منجر به شل شدن پلک و اختلال در بینایی می گردد. این بیماری در موارد بسیار شدید می تواند مختل کننده زندگی طبیعی فرد شود.

چه کسی کاندیدای ایده آل برای بلفاروپلاستی است؟

کاندیدهای ایده آل برای این روش می توانند از تمام سنین باشند. برخی از بیماران به دلیل احتیاطات ایمنی واجد شرایط انجام جراحی پلک نمی باشند، مانند آنهایی که در سنین بالا هستند. بهترین کاندیداها افرادی هستند که از سلامت خوبی برخوردار هستند و می خواهند ظاهر و بینایی خود را بهبود بخشند.

اگر می خواهید ظاهر چشم های افتاده خود را تغییر دهید یا اگر افزایش سن منجر به ایجاد پوست اضافی در اطراف چشم شما شده است، یا اگر از درماتوکالازیس رنج می برید، می توانید با جراح بلفاروپلاستی از علائم خود خلاص شوید و ظاهر خود را بهبود ببخشید.

بهترین سن جراحی پلک

در مورد تزریق ژل لب روسی بیشتر بدانید

پیش از انجام جراحی پلک موارد زیر بررسی می گردد.

 • سلامت کلی شما
 • اندازه و شکل چشم شما
 • شرایط پوستی اطراف پلک بالا و پایین شما
 • اهداف شما برای رویه

انواع جراحی پلک

در ادامه انواع جراحی پلک آورده شده است:

جراحی پلک فوقانی

برخی از بیماران تصمیم می‌گیرند در طی جراحی بلفاروپلاستی پلک‌های بالایی، پوست اضافی پلک بالا را که بینایی آن‌ها را مختل کرده و ظاهر چشم‌هایشان را تغییر داده اصلاح کنند. تمام هدف این روش این است که چشم ها جوان تر، گردتر و بازتر به نظر برسند. همچنین جراحی بلفاروپلاستی می تواند چشم ها را هوشیارتر نشان دهد و حالت ناراحت، خواب آلوده و عصابی را درمان می کند.

جراحی پلک پایین

جراحی بلفاروپلاستی می تواند پلک پایین را نیز درمان کند. کیسه های زیر چشم، چین و چروک و شلی پوست را اصلاح می کند. مزیت این جراحی این است که وقتی بیماران تحت این روش قرار می گیرند، معمولاً نیازی به انجام مجدد آن ندارند. پوست این ناحیه به پیر شدن ادامه می‌دهد، اما این روش به کند کردن پیشرفت و بدتر شدن افتادگی ناحیه کمک می‌کند.

جراحی زیبایی هر دو پلک

جراحی زیبایی هر دو پلک کل چشم را تغییر شکل می دهد.

مراقبت های بعد از جراحی زیبایی پلک

برخی از دستورالعمل‌های پس از جراحی به شما ارائه می‌شود که باید پس از پایان عمل خود دنبال کنید. پیروی از این دستورالعمل ها بهترین راه برای اطمینان از بهبودی سالم و سریع است.

 • شما به کسی نیاز دارید که شما را بعد از عمل به خانه برساند.
 • باید حداقل 24 ساعت پس از عمل از رانندگی اجتناب کنید.
 • حداقل به مدت یک هفته باید از ورزش شدید خودداری کرد.
 • پیاده روی های کوتاه را می توان ظرف یک روز پس از جراحی از سر گرفت.
 • ضروری است که برای چندین روز از آرایش دور چشم خودداری کنید تا از تحریک ناحیه با محصولات جلوگیری کنید.
 • به عنوان یک قانون کلی، از فعالیت هایی که ضربان قلب شما را افزایش می دهند، اجتناب کنید.
 • همچنین از لمس برش و کشیدن پلک ها و یا مالیدن آنها به هر طریقی برای جلوگیری تاثیر منفی بر روی بخیه ها خودداری کنید.
 • در طول مشاوره اولیه شما، لیست دقیقی از دستورالعمل‌های بعد از عمل را به شما ارائه می‌کنیم تا دقیقاً بدانید که چگونه در روزهای بعد از درمان از چشمان خود مراقبت کنید.

ماندگاری جراحی بلفاروپلاستی

هنگامی که تحت عمل جراحی پلک قرار می گیرید، می توانید انتظار نتایج طولانی مدت داشته باشید. این روش به مبارزه با علائم پیری می پردازد. اما در حالی که به جلوگیری از افزایش سن در زیر چشم کمک می کند، نمی تواند آن را به طور کامل متوقف کند. با این حال، راه هایی وجود دارد که می توانید طولانی ترین نتایج را پس از جراحی حفظ کنید.

سن ایده آل برای جراحی پلک چیست؟

به دلیل عوامل متعددی که در ظاهر چهره شما نقش دارند، سن ایده آلی برای انجام بلفاروپلاستی وجود ندارد. پیری تنها دلیلی نیست که چشمان شما ممکن است هر روز در آینه پیرتر به نظر برسند. چشمان شما ممکن است صرفاً به دلیل ژنتیک یا عادات سبک زندگی مانند سیگار کشیدن خسته و افتاده به نظر برسد.

هر مرد یا زن سالمی که دارای افتادگی پلک است می تواند کاندید مناسبی برای جراحی پلک باشد. انجام یک ارزیابی کامل برای تعیین اینکه آیا روش جراحی برای شما مناسب است یا خیر، مهم است.

برخی از بیماران در اواسط سی سالگی جراحی بلفاروپلاستی را انتخاب می کنند، در حالی که برخی دیگر صبر می کنند تا سن آنها بالاتر برود. اگرچه اکثر بیماران صرفاً جراحی پلک فوقانی را انتخاب می کنند، شما می توانید بسته به نیازهای فردی خود یکی یا هر دو جراحی را انجام دهید. هر دو جراحی پلک بالا و پایین را می توان در یک روش انجام داد.

در واقع بهترین سن برای بلفاروپلاستی به ژنتیک بستگی دارد. تغییرات پلک بالا و پایین معمولاً مشابه تغییرات پلک های مادر، پدر یا مادربزرگ شما است. وقتی به اعضای خانواده خود نگاه می کنید باید بتوانید تشخیص دهید که چشمان چه کسی بیشتر شبیه شماست. در برخی خانواده‌ها، تقریباً همه بلفاروپلاستی انجام داده‌اند، زیرا پوست به‌ویژه پلک فوقانی در سن پایین شل می‌شود. برای برخی، کیسه های چشمی زیر چشم وجود دارد که در واقع چربی هستند که در سراسر کره چشم قرار دارند و به بیرون فشار می آورند و جلب توجه می کند.

در مورد تزریق ژل به صورت در اهواز بیشتر بدانید.

کلام آخر

از آنجایی که افتادگی پلک ژنتیکی است، برخی افراد ممکن است این تغییرات را در سن 30 سالگی ببینند، در حالی که برای افراد دیگر ممکن است تا 50 یا 60 سالگی طول بکشد. در هر سنی که هستید در صورتی که از سلامت جسمانی برخوردار هستید می توانید جراحی بلفاروپلاستی انجام دهید و چیزی تحت عنوان سن مناسب جراحی زیبایی پلک وجود ندارد.

دکتر سعید عاشوری

دکتر سعید عاشوری

دکتر سعید عاشوری دوران تحصیلات عمومی و تخصص پوست خود را در دانشگاه علوم پزشکی اهواز سپری کرده اند، ایشان یکی از جراحان زبده کشور هستند که علاوره بر پوست در زمینه انواع جراحی های زیبایی صورت نظیر جراحی بلفاروپلاستی و همچنین تزریقات ژل، چربی و بوتاکس و ... مهارت ویژه دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا