Search
Close this search box.

عوارض تزریق بوتاکس

عوارض تزریق بوتاکس برای همه زیباجویان به وجود نمی‌آید اما به هر حال برخی از افراد آن ها را تجربه می‌کنند. این مسئله مهم است که آیا عوارض تزریق بوتاکس طولانی مدت است و یا اینکه بعد از چند روز برطرف می‌شود؟ باید بدانید که این تکنیک هم دارای عوارض جانبی بلند مدت و هم کوتاه مدت است که در ادامه این مقاله به تمامی این موارد پرداختیم.

عوارض تزریق بوتاکس

آیا تزریق بوتاکس عوارض دارد؟

تزریق بوتاکس یک روش معمول زیبایی است که می‌توانند با عوارض خاص خود همراه باشند. تزریق ژل گاهی منجر به تورم و قرمزی در ناحیه تزریق می‌شود که به مرور زمان کاهش می‌یابد. همچنین، در بعضی موارد، درد یا حساسیت نیز در ناحیه تزریق احساس می‌شود. از سوی دیگر، تزریق بوتاکس در مواردی با سستی عضلات و حتی از کار انداختن آن ها، درد موقت یا حتی تورم در ناحیه تزریق روبرو است.

عوارض بوتاکس چیست؟

تزریق بوتاکس یک روش غیر تهاجمی است که برای کاهش چین و چروک صورت استفاده می‌شود. این روش با استفاده از سم بوتولینوم عمل می‌کند. با تزریق بوتاکس، عصب هایی که موجب جمع شدن و چروک برخی عضلات و نواحی می‌شوند، را به طور موقت از کار انداخته و تمامی خطوط و چین و چروک ها از بین می‌روند. البته ناگفته نماند که برخی افراد برای کاهش هزینه های خود در مراکزی تزریق بوتاکس انجام می‌دهند که ممکن است در اثر عدم مهارت پزشک، فلج شدن برخی اعصاب مهم اتفاق افتد و ناحیه مورد نظر با کجی روبرو شود و این عارضه به عنوان مثال 3 ماه باقی بماند. در صورتی که به بوتاکس حساسیت دارید، اصلا از این تزریق استفاده نکنید.

عوارض تزریق بوتاکس بین ابروها

تزریق بوتاکس بین ابروها یک روش معمول جهت کاهش چین و چروک در منطقه بین ابروها است. این روش باعث سستی موقت عضلات میانی ابرو ها می‌شود، که منجر به بهبود ظاهر ابرو ها و بالا رفتن آن ها می‌شود. عوارض معمول لیفت ابرو با بوتاکس شامل تورم و قرمزی، حساسیت یا درد در ناحیه بین ابرو است که اغلب در عرض چند روز بهبود می‌یابند. البته ناگفته نماند که اگر تعداد واحد زیادی از بوتاکس به این نواحی تزریق شود، ابرو ها به مقدار خیلی زیادی به سمت بالا حرکت می‌کنند و ظاهر بدی را برای شخص رقم می‌زنند.

عوارض تزریق بوتاکس در پیشانی و دور چشم

عوارض بوتاکس پیشانی چیزی جز قرمزی و کمی خونریزی در ناحیه تزریق نیست اما بوتاکس دور چشم بسیار ناحیه حساسی است و ممکن است عوارض بیشتری را رقم بزند. عوارض تزریق بوتاکس دور چشم، ممکن است تغییر حالت چشم ها و بیش از اندازه باز شدن چشم ها باشد.

بیشتر بدانید: تزریق بوتاکس صورت و پیشانی مردان

عوارض تزریق بوتاکس در پلک

برخی افراد در ناحیه تزریق حساسیت یا درد ملموسی تجربه می‌کنند که معمولاً موقتی است. در برخی موارد، افراد احساس خستگی یا سنگینی در عضلات پلک می‌کنند. برخی افراد که در مراکز نامعتبر این فعالیت را انجام داده اند، اظهار دارند که بعد از تزریق بوتاکس به پلک، دچار افتادگی پلک شده اند. به همین دلیل توصیه داریم که حتما به بهترین متخصص زیبایی برای انجام این کار مراجعه کنید.

عوارض تزریق بوتاکس در اطراف دهان، بینی و چانه

تزریق بوتاکس در اطراف دهان، بینی، و چانه می‌تواند منجر به عوارضی طولانی مدت شود. این عوارض شامل تورم و قرمزی، حساسیت یا درد موقت در این مناطق و همچنین کاهش حساسیت یا سردرد در برخی افراد است. کج شدن فرم دهان و بی حسی در چانه از عوارض تزریق بوتاکس به این نواحی بشمار می‌رود. برای مطالعه بیشتر درباره تزریق بوتاکس به لب و تزریق بوتاکس به گونه به مقالات آنها مراجعه کنید.

بیشتر بدانید: تزریق بوتاکس به بینی

عوارض تزریق بوتاکس در گردن

بوتاکس گردن باعث سستی عضلات این قسمت می‌شود و ممکن است که تا یک ماه نیز ادامه داشته باشد. در موارد نادر، بوتاکس باعث سردرد و تهوع می‌شود.

نتیجه گیری

روش بوتاکس می‌توانند به نحوی بهبودی در ظاهر پوست و کاهش چین و چروک ایجاد کنند، اما همچنین می‌توانند با عوارض ناخواسته همراه باشند. عوارض تزریق بوتاکس به حالت موقت، بعد از چندین روز اولیه از بین میروند اما عوارض طولانی و دائمی تا چندین ماه اولیه نمایان هستند و سپس به مرور زمان از بین می‌روند. برا پیشگیری از این عوارض باید بهترین متخصص پوست و مو در اهواز مراجعه کنید.

سوالات متداول

تزریق ژل یا بوتاکس چقدر دردناک است؟

امکان دارد در محل تزریق احساس درد یا حساسیت به وجود آید اما این علائم معمولاً به صورت موقتی و در چند روز اولیه پس از اجرا بهبود می‌یابند.

پس از تزریق ژل یا بوتاکس تورم شدید رخ می‌دهد؟

تورم در ناحیه تزریق ایجاد می‌شود، اما معمولا این تورم موقتی بوده و برای همه افراد بروز نمی‌کند و بعد از چند روز کاهش پیدا می‌کند. در صورت تورم طولانی مدت، با پزشک خود مشورت کنید.

تزریق ژل یا بوتاکس باعث افتادگی صورت می‌شود؟

افتادگی صورت پس از تزریق نادر است اما اگر این مشکل رخ دهد، نیاز به مشاوره مجدد با پزشک دارد. اگر بوتاکس به عصب نادرستی تزریق شود، با افتادگی صورت مواجه خواهید شد و این از مهمترین عوارض بوتاکس است.

دکتر سعید عاشوری

دکتر سعید عاشوری

دکتر سعید عاشوری دوران تحصیلات عمومی و تخصص پوست خود را در دانشگاه علوم پزشکی اهواز سپری کرده اند، ایشان یکی از جراحان زبده کشور هستند که علاوره بر پوست در زمینه انواع جراحی های زیبایی صورت نظیر جراحی بلفاروپلاستی و همچنین تزریقات ژل، چربی و بوتاکس و ... مهارت ویژه دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا