Search
Close this search box.

لیزر کیوسوئیچ (Q-switch) چیست و چه کاربردی دارد؟

لیزر کیوسوئیچ  که امروزه در بسیاری از کلینیک ها و مراکز برای جوانسازی پوست و ازبین بردن لک های صورت مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده اصلی از لیزر کیوسوئیچ در تولید پالس‌های لیزری با انرژی بالا و مدت زمان کوتاه است. این نوع پالس‌های لیزری در بسیاری از موارد مختلف از جمله درمان پوست، تحقیقات علمی، و لیزری مورد استفاده قرار می‌گیرند.

لیزر کیوسوئیچ (Q-switch)

بیشتر بدانید: بهترین لیزرهای جوانسازی پوست

لیزر کیوسوئیچ چیست؟

لیزر کیوسوییچ، یک دستگاه الکترونیکی برای تولید پالس‌های لیزر با مدت زمان کوتاه و انرژی بالا به کار می‌رود. کیوسوئیچ امکان راه ‌اندازی و قطع کردن لیزر در بازه ههای زمانی بسیار کوتاه (معمولاً در حدود نانو ثانیه) را فراهم می‌کند. کیوسوئیچ به عنوان یک نوع سوئیچ الکترونیکی عمل می‌کند که به لیزر این امکان را می‌دهد، در یک زمان خاص و با انرژی بسیار زیاد فعال شود در حوزه پزشکی، لیزر کیوسوئیچ در دستگاه‌ها و تجهیزات مختلف به منظور کنترل و تنظیم پرتو لیزر برای اهداف مختلف استفاده می‌شود.

کاربرد های لیزر کیوسوئیچ

کاربرد لیزر کیوسوئیچ به فناوری‌ های مختلف و انواع مختلف این دستگاه وابسته است. برخی از کاربردهای پزشکی این تکنولوژی عبارتند از:

·        درمان لیزری لکه‌های پوستی

·        جوانسازی پوست

·        حذف تاتو

·        درمان جای جوش و جوش  فعال

انواع لیزر کیوسوئیچ

بر اساس ویژگی های فیزیکی و علمی، لیزر کیوسوئیچ انواع مختلفی دارد. در ادامه، تعدادی از انواع اصلی لیزر کیوسوئیچ ذکر شده‌اند:

لیزر کیوسوئیچ اپتیکال: این نوع از کیوسوئیچ از یک عنصر اپتیکال استفاده می‌کند. که با تغییرات اپتیکالی یا چشمی مانند یک شیشه اپتیکال متحرک، میزان انرژی لیزر را کنترل می‌کند.

لیزر کیوسوئیچ الکترواپتیکال:  در این حالت، از اثر کریستال‌های الکترواپتیکال برای تغییر خواص اپتیکی و سپس کنترل لیزر استفاده می‌شود.

لیزر کیوسوئیچ آکوستواپتیکال : این نوع از کیوسوییچ از امواج صوتی برای تغییر خواص اپتیکی استفاده می‌کند. امواج صوتی باعث ایجاد تغییرات در شدت و جهت پرتو لیزر می‌شوند.

لیزر کیوسوئیچ پلاتینوم : در این حالت، از یک قطعه پلاتینیوم با خواص فراصوتی برای کنترل لیزر استفاده می‌شود.

لیزر کیوسوئیچ مغناطیسی:  کیوسوئیچ مغناطیسی از میدان مغناطیسی برای تنظیم خواص اپتیکی و کنترل لیزر استفاده می‌کند.

لیزر کیوسوئیچ الکترونیکی: در لیزر الکترونیکی  از یک دستگاه برای کنترل و هدایت عملکرد لیزر استفاده می‌شود.

عملکرد لیزر کیوسوئیچ

لیزر کیوسوئیچ در درمان‌های پوستی برای حذف لکه‌های پوستی، تاتوها، چین و چروک، جوانسازی پوست صورت با لیزر ، و حتی درمان جوش‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. عملکرد لیزر کیوسوئیچ در این حوزه به شرح زیر است:

  • قدرت انتخاب طول موج لیزر
  • انتخاب مدت زمان پالس

لیزر کیوسوئیچ به طور مستقیم بر روی منطقه‌ی مورد درمان قرار می‌گیرد. پوست باید به دقت محافظت شود تا آسیب نبیند. پالس‌های لیزری به بافت پوستی نفوذ می‌کنند و اثرات مختلفی ایجاد می‌کنند. بر اساس نوع درمان، این اثرات می‌تواند شامل از بین بردن پیگمانت‌های لکه‌های پوستی، تجدید سلول‌های پوست، یا کاهش چروک و خطوط خطراتی باشد. پس از اثرگذاری لیزر، پوست شروع به بازسازی می‌شود. این فرآیند شامل تولید سلول‌های جدید، بهبود تنظیم پیگمانت، و بهبود بافت پوستی است.

پس از انجام درمان لیزری، مراقبت‌های لازم پس از درمان انجام می‌شود. که شامل استفاده از کرم‌ و مرطوب‌کننده، محافظت از پوست در مقابل نور خورشید، و رعایت دستورات پزشک است.

افراد مناسب جهت انجام لیزر کیوسوئیچ

لیزر کیوسوییچ برای افرادی که به دنبال درمان‌های لیزری با انرژی بالا و مدت زمان کوتاه هستند، مناسب است زیرا این نوع لیزر قابلیت تولید پالس‌های لیزری با انرژی بالا را دارد که در درمان ‌های مختلف پوستی و زیبایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. افرادی که می‌توانند از این لیزر استفاده کنند شامل:

  • افراد با لکه‌های پوستی: اگر شما لکه‌های پوستی دارید، لیزر کیوسوئیچ می‌تواند به عنوان یک راه حل درمانی مؤثر باشد.
  • افراد با جای تاتو: برای حذف تاتوها، به ویژه تاتوهای رنگی، لیزر کیوسوئیچ از جمله گزینه‌های درمانی معتبر است.
  • افراد با چین و چروک: در برخی از درمان‌های ضد چین و چروک، لیزر کیوسوئیچ برای تحریک تولید کلاژن و بهبود ارتجاع پوستی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • افراد با جوش یا جای جوش: برای درمان جوش‌ها و جای جوش‌ها، لیزر کیوسوئیچ به عنوان یک گزینه مؤثر برای کاهش التهابات و بهبود ظاهر پوست استفاده می‌شود.
  • اشخاص با نیاز به جوانسازی پوست: در درمان‌های جوانسازی پوست، لیزر کیوسوئیچ برای تحریک تولید سلول‌های جدید و بهبود ساختار پوست به کار می‌رود.

افراد مناسب جهت انجام لیزر کیوسوئیچ

اقدامات قبل از لیزر کیوسوئیچ

مراقبت‌های قبل از درمان با لیزر کیوسوئیچ، باید اطمینان حاصل شود که درمان به بهترین شکل انجام می‌شود و هیچ مشکلی برای شخص ایجاد نمی‌شود. در ادامه چند مورد از مراقبت‌های قبل از لیزر کیوسوئیچ ذکر شده‌اند:

مشاوره با پزشک:  قبل از هر درمان لیزری، مهم است که با یک پزشک یا متخصص پوست مشورت کنید. پزشک  وضعیت پوست شما را ارزیابی کرده و به شما توصیه‌های لازم را می‌دهد.

جلوگیری از آفتاب‌سوختگی: حداقل 2 تا 4 هفته قبل از درمان، باید از آفتاب‌سوختگی جلوگیری کرده و از ضدآفتاب با  SPF مناسب استفاده کنید.

جلوگیری از ایجاد آسیب:  قبل از درمان، باید از استفاده از محصولات شیمیایی مانند کرم‌های آبرسان حاوی اسید خودداری کنید تا آسیبی به پوست ایجاد نشود.

عدم استفاده از خوراکی‌ها و مواد تحریک‌کننده:  قبل از درمان، از خوراکی‌ها و موادی مثل روغن‌های حاوی عطر و محصولات حاوی الکل که ممکن است حساسیت پوستی ایجاد کنند، خودداری کنید.

مراقبت های بعد از لیزر کیوسوئیچ

مراقبت‌های بعد از درمان لیزر کیوسوئیچ نقش مهمی در بهبود سریع تر و موفق‌تر در روند درمان دارند. این موارد شامل :

استفاده از ژل یا کرم مرطوب‌کننده:  پس از درمان، استفاده از ژل یا کرم‌های مرطوب‌کننده بدون عطر و اسانس، به پوست کمک می‌کند تا سریع‌تر بهبود یابد.

استفاده از کرم‌های حاوی SPF: حفاظت پوست در برابر آفتاب بسیار مهم است. پس از لیزر، از کرم‌های ضدآفتاب با SPF مناسب استفاده کنید تا از آفتاب‌سوختگی و آسیب نور خورشید به پوست جلوگیری شود. همچنین سعی کنید از آفتاب دور بمانید.

عدم استفاده از محصولات تحریک‌کننده:  از محصولات شیمیایی، آبرسان ها یا محصولات حاوی الکل بر روی پوست استفاده نکنید تا احتمال تحریک پوست کاهش یابد.

اجتناب از ورزش شدید:  در روزهای اولیه پس از درمان، از فعالیت‌های ورزشی شدید خودداری کنید تا احتمال تحریک و آسیب به پوست کمتر شود.

عدم لمس پوست:  پوست پس از درمان حساس است، بنابراین از لمس زیاد و ماساژ خودداری کنید.

مشورت با پزشک:  اگر علائم نامطلوب و طولانی مدتی مانند قرمزی شدید، تورم، یا درد دارید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

موارد منع استفاده از لیزر کیوسوئیچ

استفاده از لیزر کیوسوئیچ برخی از افراد را به دلیل شرایط خاص و مشکلات پوستی منع می‌کند. مواردی که افراد را از استفاده از لیزر کیوسوئیچ منع می‌کنند عبارتند از:

·        زنان باردار باید از انجام درمان‌های لیزری، به ویژه در ناحیه‌های حساس مانند شکم اجتناب کنند.

·        بانوان در دوره شیردهی نیز باید از انجام درمان‌های لیزری در نواحی حساس، به خصوص در اطراف سینه، خودداری کنند.

·        افرادی که دارای تاریخچه حساسیت به نور (فوتو حساسیتی) هستند، ممکن است به درمان‌های لیزری حساسیت نشان دهند .

·        برخی از بیماری‌های پوستی مانند اگزما، پسوریازیس، یا لوپوس اریتماتوئید، استفاده از لیزر را ناممکن می‌کند .

هزینه لیزر کیوسوئیچ

هزینه لیزر کیوسوئیچ متغیر و به عوامل مختلفی مربوط است. نوع درمان مانند حذف تاتوها، درمان لکه‌های پوستی، یا جوانسازی پوست، نوع تجهیزات و تعداد جلسات مورد نیاز، بر هزینه موثر هستند. توصیه می‌شود جهت اطلاع از هزینه  لیزر سوئیچ Q-Switching به طور دقیق با پزشک مشورت بفرمایید.

هزینه لیزر کیوسوئیچ

بیشتر بدانید: بهترین جراح بلفاروپلاستی در اهواز

عوارض لیزر کیوسوئیچ

عوارض ناشی از این لیزر، موقتی هستند و پس از مدتی رفع می‌شوند. این عوارض شامل قرمزی و تورم، سوزش و گرما، خشکی پوست، آکنه و جوش، حساسیت و تغییرات پیگمانت پوست است.

نتیجه گیری

لیزر کیوسوئیچ (Q-switched laser) یک نوع لیزر پالسی قدرتمند است که برای درمان مشکلات پوستی مانند لکه‌های قهوه‌ای، لکه‌های خاکستری، تاتو، آکنه، استفاده می‌شود. عملکرد اصلی لیزر کیوسوئیچ بر اساس اصل تقویت نور با تشدید تابش نور لیزری در داخل یک محیط فعال است. برای انجام این روش حتما با پزشک مشورت کنید.

سوالات متداول لیزر کیوسوئیچ

دوره نقاهت لیزر کیوسوئیچ چقدر است؟

معمولا دو هفته بعد از پایان جلسات، نتیجه را مشاهده می‌کنید.

آیا لیزر کیوسوئیچ درد دارد؟

این نوع لیزر درد قابل تحملی دارد. و گاهی ممکن است همراه با بی حسی موضعی یا خنک کننده باشد.

هر جلسه لیزر کیوسوئیچ  برای حذف تاتو چقدر طول می‌کشد؟

این زمان بستگی به اندازه تتو دارد. از یک ربع تا نیم ساعت در شرایط مختلف متفاوت است.

دکتر سعید عاشوری

دکتر سعید عاشوری

دکتر سعید عاشوری دوران تحصیلات عمومی و تخصص پوست خود را در دانشگاه علوم پزشکی اهواز سپری کرده اند، ایشان یکی از جراحان زبده کشور هستند که علاوره بر پوست در زمینه انواع جراحی های زیبایی صورت نظیر جراحی بلفاروپلاستی و همچنین تزریقات ژل، چربی و بوتاکس و ... مهارت ویژه دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا