Search
Close this search box.

لیزر co2 فرکشنال چیست؛ بررسی کاربرد

لیزر CO2 فرکشنال یک تکنولوژی پیشرفته برای ایجاد جوانسازی پوست است که می‌تواند بهبود ظاهر پوست، کاهش چین و چروک‌ها، لکه‌های پوستی، جوش‌ و جای جوش‌ها، جوانسازی و تقویت ترک ‌های پوستی و غیره را به ارمغان آورد. به هر حال، قبل از تصمیم‌گیری برای انجام هر نوع روش جوانسازی پوست، مهم است که با یک متخصص مشورت کنید تا درمان مناسب برای نیازهای و وضعیت شما را تعیین کند.

لیزر فرکشنال CO2

لیزر فرکشنال CO2 چیست؟

لیزر co2 فرکشنال یک روش موثر برای بازیابی جوانی پوست و از بین بردن چین و چروک ها و فرورفتگی های پوست است و در دسته روش های جوانسازی پوست کارآمد قرار دارد. این لیزر طول موج هایی را به لایه اپیدرم می‌فرستد که این پایه های لیزر تمامی عوامل پیری را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

بیشتر بدانید: جوانسازی پوست صورت با لیزر

افراد مناسب برای جوانسازی پوست با لیزر CO2 فرکشنال

  • لیزر CO2 فرکشنال معمولاً برای افرادی مناسب است که مشکلات پوستی خاصی دارند و می‌خواهند بهبودی در آن‌ها ببینند.
  • افرادی که لکه ‌های خاصی مانند لک در اثر آفتاب، لکه‌ ناشی از پیری و جای جوش و لک آن ها را دارند، می‌توانند از این روش استفاده کنند.
  • اشخاصی که مشکلات مرتبط با جوش‌ و آکنه دارند، این روش برایشان مناسب است.
  • لیزر CO2 فرکشنال به طور موثری چین و چروک‌های صورت و گردن را بهبود می‌بخشد. بنابراین، افرادی که خطوط و چین و چروک‌های باریک یا عمیق در این مناطق دارند، می‌توانند از این روش بهره ببرند.

کاربردهای لیزر فرکشنال CO2

برخی افراد تصور دارند که از این روش فقط برای رفع و از بین بردن جوش استفاده می‌شود اما در حقیقت اینطور نیست و کاربرد های زیادی از این روش تاکنون شناخته شده است که برخی از آن ها را به طور مختصر ذکر می‌کنیم.

این روش به سادگی تمامی چین و چروک های سطحی پوست صورت ر از بین برده و در نهایت پوستی صاف را رقم می‌زند. توجه داشته باشید که این روش برای چروک های عمیق هیچ تاثیری ندارد.

برخی افراد پوستشان به دلیل تابش مستقیم آفتاب تغییر رنگ داده است و یا با افزایش سن با همچین مشکلی مواجه شدند. تمامی این تیرگی ها با لیزر فرکشنال قابل برطرف شدن است.

این روش باعث افزایش تولید فاکتور های رشد شده که در نهایت کلاژن سازی نیز افزایش پیدا می‌کند.

گاهی بر روی سطح پوست اسکارهایی ایجاد می‌شود که از طریق این نوع لیزر از بین می‌روند.

آسیب های نوری در واقع آسیب های ناشی از سولاریوم و … است که با این نوع لیزر برطرف می‌شود.

این روش به راحتی از افتادگی پوست دور چشم و شل شدن آن ها جلوگیری می‌کند.

این مشکل اغلب در اثر گشادی رگ ها ایجاد می‌شود و با لیزر کربن دی اکسید قابل درمان است.

توصیه می‌شود برای از بین بردن قطعی جای آبله مرغان و جای جوش از این تکنیک استفاده کنید.

نحوه عملکرد لیزر CO2 فرکشنال

نور لیزر CO2 با تراکم بالا بر روی پوست باعث تبخیر و تبدیل آب در لایه‌های بالایی می‌شود. این فرآیند ، لایه‌های آسیب دیده را از بین می‌برد. همچنین باید گفت که با تحریک تولید کلاژن، ساختار پوست بهبود یافته و پوست جوان‌ و لطیف می‌شود. فرکشنال باعث تحریک ترمیم سلول در پوست می‌شود. این فرایند باعث حذف سلول‌ های مرده و آسیب دیده و جایگزینی آن ها با سلول‌ جدید و سالم می‌شود. بازیابی جوانی سلولی پوست باعث کاهش چین و چروک‌ها می‌شود.

نحوه عملکرد لیزر CO2 فرکشنال

مزایای لیزر فرکشنال CO2 برای جوانسازی

قطعا با انجام این روش مزایای زیادی را تجربه خواهید کرد که برخی از آن ها عبارتند از:

·         از بین بردن عوامل پیری

·         لایه برداری از پوست

·         دوران نقاهت کوتاه

·         بدون نیاز به بیهوشی

·         بازگردانی رنگ پوست

·         تحریک کلاژن سازی

·         افزایش انعطاف پذیری پوست

·         درمان لکه های آفتاب سوختگی

·         بهبود جزئی افتادگی پوست

·         بهبود چین و چروک پوست

·         افزایش اعتماد به نفس و بهبود ظاهر

معایب و عوارض لیزر فرکشنال CO2 برای جوانسازی

معایب و عوارض این لیزر برای برخی افراد به وجود می‌آید که گاها شدت می‌یابد اما در بعضی اشخاص هم کم بوده و به مرور زمان از بین می‌رود. در ادامه به برخی از این عوارض اشاره خواهیم داشت.

·         خطر ایجاد عفونت

·         تغییرات رنگ پوست

·         احساس درد و سوزش حین انجام لیزر

·         قرمزی و تورم در ناحیه‌ درمان

·         آسیب به بافت‌های پوستی و ایجاد ضایعات

مراقبت های قبل از لیزر فرکشنال CO2 

بهتر است هر فردی که یک روش زیبایی را انتخاب می‌کند، حتما نکات مهم قبل از انجام آن را بشناسد تا عوارضی برای فرد ایجاد نشود و نتیجه بهتری حاصل گردد.

· پوست خود را از هرگونه آرایش، چربی و آلودگی پاک کنید و سپس برای لیزر فرکشنال مراجعه کنید.

· قبل از انجام لیزر CO2 فرکشنال، بهتر است با متخصص پوست خود در مورد مصرف هرگونه دارو خاص یا مکمل‌های غذایی که ممکن است بر روی پوست تأثیر بگذارند، مشورت کنید. برخی داروها می‌توانند باعث افزایش خطر عوارض جانبی شوند و شاید نیاز باشد، مصرف آن ها را قبل از روز درمان متوقف کنید.

· برخی مواد غذایی می‌توانند بر روی پوست تأثیر داشته باشند. قبل از انجام لیزر CO2 فرکشنال، منابع غذایی غنی از ویتامین C و E را مصرف کنید و از مصرف مواد غذایی حاوی آنتی‌اکسیدان‌ها استفاده نمایید.

· مصرف آب کافی برای حفظ رطوبت پوست نیز مهم است و بر نتایج این روش تاثیر گذار است.

بهبودی پس از جوان‌ سازی با لیزر فرکشنال CO2

مشاهده نتایج و بهبودی پس از جوانسازی با لیزر CO2 فرکشنال بین افراد متفاوت بوده و به عواملی مانند نوع پوست و وضعیت اولیه پوست، تنظیمات دستگاه و میزان تکنولوژی آن نیز بستگی دارد.هرچه نکات مراقبتی ذکر شده توسط پزشک را بهتر رعایت فرمایید، دوام بیشتری در نتایج مشاهده خواهید کرد.

بیشتر بدانید: لیزر کیوسوئیچ

هزینه استفاده از دستگاه لیزر فرکشنال CO2 

هزینه هر جلسه لیزر co2 فرکشنال برای افراد متفاوت است زیرا میزان مشکل در هر شخص یکسان نیست و تعداد جلسات مورد نیاز در آن ها متغیر است. برخی افراد تنها با دو جلسه از این لیزر نتیجه گرفته و متقابلا هزینه کمتری پرداخت می‌کنند و در مقابل برخی اشخاص به تعداد جلسات بیشتری نیاز دارند و هزینه آن ها افزایش می‌یابد.

هزینه استفاده از دستگاه لیزر فرکشنال CO2 

بیشتر بخوانید: بهترین لیزرهای جوانسازی پوست

نتایج جوانسازی با دستگاه لیزر فرکشنال CO2 چگونه است؟

استفاده از دستگاه لیزر فرکشنال CO2 برای جوانسازی پوست نتایج قابل توجهی دارد. این دستگاه با استفاده از نور این لیزر با طول موج خاص، به طور دقیق و کنترل شده، لایه‌های بیرونی پوست را به طور جزئی حذف می‌کند و فرایندهای تجدید سلولی و ترمیم پوست را فعال می‌کند. در نتیجه، میزان کیفیت و جوانی پوست بهبود می‌یابد. لیزر CO2 فرکشنال به طور مستقیم روی لایه‌های عمقی پوست تأثیر مثبت دارد.

نتیجه گیری

لیزر CO2 فرکشنال یکی از بهترین روش ها برای ایجاد جوانی پوست و از بین بردن پیری پوست است که هم برای بانوان و هم برای آقایان قابل انجام است. دانستید که نحوه انجام این لیزر بسیار حساس است و باید حتما توسط پزشک متخصص انجام شود. نتایج این روش حدودا دو هفته بعد از انجام اولین جلسه شروع به نمایان شدن می‌کند. هزینه استفاده از آن چندان بالا نیست اما باید حتما به صورت حضوری مشخص شود که چه میزان است زیرا بسته به مشکل هر فرد متفاوت خواهد بود.

سوالات متداول

آیا لیزر CO2 فرکشنال برای کاهش چین و چروک‌ صورت موثر است؟

وقتی لیزر CO2 فرکشنال بر روی پوست می‌تابد، قابلیت نفوذ عمقی بالایی دارد و به طور دقیق لایه‌های بالایی پوست را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این لیزر باعث تشدید تولید کلاژن و الاستین در پوست می‌شود. این فرایند باعث بهبود ساختار پوست، کاهش چین و چروک‌ها و سفتی پوست می‌شود.

دکتر سعید عاشوری

دکتر سعید عاشوری

دکتر سعید عاشوری دوران تحصیلات عمومی و تخصص پوست خود را در دانشگاه علوم پزشکی اهواز سپری کرده اند، ایشان یکی از جراحان زبده کشور هستند که علاوره بر پوست در زمینه انواع جراحی های زیبایی صورت نظیر جراحی بلفاروپلاستی و همچنین تزریقات ژل، چربی و بوتاکس و ... مهارت ویژه دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا