Search
Close this search box.

میکرونیدلینگ چیست و چه کاربردی دارد؟

میکرونیدلینگ یک روش سریع در مطب است که برای طیف وسیعی از مشکلات پوستی مناسب است. در این مقاله به مراقبت پس از میکرونیدلینگ بر جوانسازی پوست و جلوگیری از عوارض جانبی ناخواسته تمرکز دارد. همچنین روند بهبودی پس از انجام این درمان و اقداماتی که می توانید برای افزایش اثربخشی آن انجام دهید را توضیح می دهیم.

روش میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ یک روش کم تهاجمی است. اکثر بیماران بدون مشکل آن را پشت سر می گذارند، اگرچه برخی از شرایط سلامتی ممکن است بهبودی فرد را به تاخیر بیندازند. متخصص پوست سابقه پزشکی شما را بررسی می کند تا ببیند آیا این درمان برای شما مناسب است یا خیر. اگر اینطور نیست، آنها جایگزین مناسبی را برای اطمینان از ایمنی و اثربخشی درمان جوانسازی پوست شما توصیه می کنند.

میکرونیدلینگ چگونه کار می کند؟

در روش میکرونیدلینگ، بهترین متخصص پوست و مو از یک دستگاه دستی استفاده می‌کند که ردیف‌هایی از سوزن‌های استریل و کوچک را روی پوست عبور می‌دهد. زخم های ریز التهاب را تحریک می کنند و رویدادهایی را آغاز می کنند که منجر به نوسازی پوست و القای کلاژن می شود.

در پایان درمان، سلول‌های جدید پوست که نرم‌تر و رنگ روشن‌تری دارند، جایگزین بافت‌های آسیب‌دیده می‌شوند. افزایش تولید کلاژن با پر کردن لایه های عمیق تر پوست و بالا بردن سطح، خطوط ریز و چین و چروک های درشت را صاف می کند. خواهید دید که پوست خود درخشش جوانی خود را باز می یابد.

برای درمان بافت اسکار، دستگاه میکرونیدلینگ کلاژن بد شکل را می شکند و بازسازی پوست را تحریک می کند. می تواند اسکارهای برجسته را کاهش دهد و زخم های افسرده را پف کند.

علاوه بر جوانسازی پوست و درمان اسکار، میکرونیدلینگ برای شرایط زیر نیز مناسب است:

 • جوش های سر سیاه
 • برخی از موارد رنگدانه ناخواسته
 • علائم کشش
 • آسیب خورشید
 • پوست شل
 • ریزش مو

شرایط بهداشتی که نیاز به دارو برای نفوذ به سد سخت پوستی دارند میکرونیدلینگ ممکن است با درمان های دیگر ترکیب شود. g. درمان PRP، تزریق اسید هیالورونیک، لایه برداری شیمیایی، لایه برداری با لیزر و موارد دیگر برای افزایش اثرات آن.

در طی روش میکرونیدلینگ چه اتفاقی می افتد؟

در طول جلسه میکرونیدلینگ، پزشک ناحیه درمان را تمیز می‌کند و مقداری کرم بی‌حس کننده روی آن می‌مالد. اثر دارو 30 تا 60 دقیقه طول می کشد. هنگامی که محل بی حس شد، متخصص پوست شروع به استفاده از ابزار میکرونیدلینگ روی پوست شما می کند. خود عمل معمولاً حدود 15 دقیقه طول می کشد.

میکرونیدلینگ با تحریک پوست برای ترمیم طبیعی خود از طریق فرآیندی به نام بازسازی پوست عمل می کند. این فرآیند با التهاب شروع می شود و پوست را برای تولید کلاژن جدید تحریک می کند.

میکرونیدلینگ برای درمان بیماری های پوستی مختلف مانند اسکارهای جراحی، اسکار آکنه، منافذ بزرگ شده، سوختگی، ترک های پوستی و چین و چروک هایی که باعث ایجاد افسردگی در پوست می شوند، استفاده می شود. علاوه بر این، گاهی اوقات از این روش برای کمک به درمان های موضعی پوست برای نفوذ موثرتر به پوست استفاده می شود. یک مثال استفاده از داروی ریزش مو ماینوکسیدیل است.

مزایا میکرونیدلینگ

از مزایای درمان میکرونیدلینگ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش ظاهر چین و چروک و خطوط ریز
 • کاهش ظاهر اسکارها، مانند اتومبیل های آکنه
 • به حداقل رساندن منافذ بزرگ شده
 • صاف کردن رنگ ناهموار پوست
 • کاهش ظاهر ملاسما و هایپرپیگمانتاسیون
 • کاهش ظاهر ترک های پوستی
 • بهبود خاصیت ارتجاعی پوست
 • تقویت رشد مو در بیماران آلوپسی

بر خلاف لیزر و پیلینگ شیمیایی، میکرونیدلینگ معمولا زمان بهبودی کوتاه تری دارد. درمان ها در مرحله اولیه هر دو هفته یکبار برنامه ریزی می شوند و هر 6 تا 12 ماه یکبار برای نگهداری تکرار می شوند.

خطرات میکرونیدلینگ چیست؟

عوارض جانبی مورد انتظار درمان نیدلینگ پوست، حساسیت و سفتی خفیف، تورم و قرمزی در محل است. همه اینها بخشی از فرآیند التهابی طبیعی است که برای القای مکانیسم های ترمیم پوست ضروری است. افراد آسیب پذیر ممکن است متوجه مقداری کبودی شوند. این تغییرات ممکن است 2-3 روز طول بکشد.

موارد زیر نیز ممکن است رخ دهد، اما احتمال آن بسیار کم است:

 • واکنش آلرژیک
 • عفونت
 • بدتر شدن وضعیت اولیه پوست
 • خونریزی شدید

در صورت مشاهده هر یک از این عوارض جانبی میکرونیدلینگ با پزشک خود تماس بگیرید.

مدت زمان استراحت میکرونیدلینگ چقدر است؟

زمان توقف برای این روش حداقل است. التهاب در 2-3 روز اول به اوج خود می رسد، بنابراین پوست در این زمان بسیار حساس است. پزشک ممکن است به شما توصیه کند که در چند روز اول پس از درمان از انجام فعالیت های شدید اجتناب کنید تا خطر تحریک پوست، ضربه و کبودی کاهش یابد.

بیشتر بدانید: از بین بردن لک صورت با لیزر

چه مدت طول می کشد تا نتایج میکرونیدلینگ را ببینید؟

جدول زمانی اثرات میکرونیدلینگ از فردی به فرد دیگر متفاوت است. با این حال، اکثر افراد 3 روز پس از جلسه میکرونیدلینگ متوجه پوسته پوسته شدن و لایه برداری پوست می شوند. این تغییرات معمولاً زمانی مشاهده می شوند که پوست سعی در ترمیم خود دارد.

ممکن است 2 تا 3 هفته پس از اولین جلسه خود متوجه بهبود رنگ و بافت پوست خود شوید. حداکثر اثرات معمولا پس از 3 ماه، زمانی که کلاژن به طور کامل تشکیل شده است، رخ می دهد. چندین درمان میکرونیدلینگ دارای اثرات افزایشی هستند، نتایج بهتری را به همراه دارند که ماندگاری بیشتری دارند.

چند جلسه میکرونیدلینگ برای دیدن نتایج لازم است؟

تعداد جلسات میکرونیدلینگ که نیاز دارید به وضعیت پوستی که می خواهید تحت درمان قرار بگیرید، شدت آن و پاسخ پوست شما به درمان بستگی دارد. در ابتدا، اکثر بیماران به 4-6 جلسه به فاصله 3-4 هفته نیاز دارند تا بهبود قابل توجهی را مشاهده کنند. نتایج برای چندین ماه باقی می ماند، بنابراین درمان ها با گذشت زمان کمتر می شوند.

برای نگهداری، برخی ممکن است هر 3 ماه یک بار به یک جلسه نیاز داشته باشند، اما برخی دیگر ممکن است تنها یک یا دو بار در سال به آن نیاز داشته باشند.

بعد از میکرونیدلینگ چه کارهایی را نباید انجام داد؟

 • محدود کردن برخی فعالیت ها و قرار گرفتن در معرض بخشی از رژیم مراقبت های پس از میکرونیدلینگ شما است. آنها شامل موارد زیر است:
 • قرارگیری در معرض نور خورشید. پوست شفابخش به نور حساس است و می تواند ماه ها تا سال ها همینطور بماند. شما باید تا حد امکان از نور خورشید دور بمانید یا اگر نیاز به بیرون رفتن دارید از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.
 • موادی که می توانند القای کلاژن را مختل کنند. آنها شامل رقیق کننده های خون، مسکن هایی هستند که به عنوان NSAIDs طبقه بندی می شوند و برخی مکمل های گیاهی.
 • تماس مستقیم پوست با مواد محرک و سطوح و مایعات نجس. زخم‌های باز به مسیری برای مواد شیمیایی، کثیفی و میکروب‌ها تبدیل می‌شوند که می‌توانند سیستم ایمنی را حساس کرده و روند بهبودی را به تاخیر بیندازند. انجام موارد زیر به شما کمک می کند تا از عوارض جلوگیری کنید:
 • تا زمانی که متخصص پوست اجازه استفاده از آنها را ندهد، از درمان های پوستی بدون تجویز خودداری کنید. برخی از نمونه ها رتینول و سایر داروهای مشابه ویتامین A، ویتامین C موضعی، اسید گلیکولیک، بنزوئیل پراکسید و آلفا و بتا هیدروکسی اسیدها هستند.
 • پوست خود را نچینید و اجازه ندهید که لوازم آرایش کثیف، ماسک ها، تلفن ها و غیره صورت شما را لمس کنند.
 • در 2 روز اول پس از عمل از آرایش خودداری کنید. ممکن است بعد از چند روز از مواد آرایشی معدنی استفاده کنید که برای بهبود پوست تحریک کمتری دارد.
 • برای چند روز از استخرهای شنا دور بمانید زیرا آنها نیز مملو از مواد تحریک کننده و میکروب هستند.
 • دمای شدید، که می تواند فعالیت سلول های ایمنی و روند بهبودی را نیز مهار کند. شما باید در 1-2 روز اول پس از جلسه میکرونیدلینگ از مصرف آنها اجتناب کنید. به همین ترتیب، از فعالیت هایی که باعث عرق کردن شما می شود، خودداری کنید. g. ورزش و حمام سونا، برای حدود یک هفته یا تا زمانی که التهاب و پوسته پوسته شدن فروکش کند. عرق پوست را تحریک می کند.
 • سیگار و الکل، که می تواند ترمیم پوست و القای کلاژن را به تاخیر بیندازد. حداقل تا 2 هفته پس از درمان سیگار نکشید و الکل ننوشید.

اجتناب از این موارد به شما کمک می کند تا از عوارضی که می توانند روند بهبودی شما را کندتر کنند، این روش را با شکست مواجه کنند یا مشکل پوستی شما را بدتر کنند، دوری کنید.

نتیجه

میکرونیدلینگ یک روش جوانسازی پوست است که از آسیب کنترل شده برای القای نوسازی بافت استفاده می کند. همچنین به عنوان “درمان القای کلاژن” شناخته می شود زیرا باعث افزایش کلاژن سازی می شود. این برای طیف گسترده ای از بیماری های پوستی مناسب است و ممکن است با درمان های دیگر ترکیب شود تا اثرات زیبایی آن را افزایش دهد. عوارض جانبی آن خفیف است و زمان از کار افتادن آن حداقل است. میکرونیدلینگ به طور کلی بی خطر و موثر است، اما برای همه مناسب نیست.

دکتر سعید عاشوری

دکتر سعید عاشوری

دکتر سعید عاشوری دوران تحصیلات عمومی و تخصص پوست خود را در دانشگاه علوم پزشکی اهواز سپری کرده اند، ایشان یکی از جراحان زبده کشور هستند که علاوره بر پوست در زمینه انواع جراحی های زیبایی صورت نظیر جراحی بلفاروپلاستی و همچنین تزریقات ژل، چربی و بوتاکس و ... مهارت ویژه دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا