Search
Close this search box.

پی آر پی مو در اهواز

درمان پی آر پی مو یک روش سه مرحله ای است که در آن خون از افراد مبتلا گرفته می شود، پردازش می شود و به پوست سر تزریق می شود. این یک روش درمانی است که با تحریک رشد طبیعی مو و افزایش ضخامت ساقه مو به مقابله با ریزش مو کمک می کند. در ادامه مقاله به مزایا این روش و نحوه انجام آن میپردازیم.

پی آر پی مو

پی آرپی مو چیست؟

درمان مو با پی آر پی توسط پزشک متخصص برای تسریع رشد مو انجام می شود و محبوب ترین روش برای بازگرداندن رشد مو است.  برای درک واضح تر درمان PRP برای مو، باید پلاکت ها را درک کنید. پلاکت ها همراه با گلبول های سفید و گلبول های قرمز جزء حیاتی خون هستند. هنگامی که فردی دچار بریدگی یا زخم می‌شود، پلاکت‌ها اولین واکنش‌دهنده هستند و به توقف خونریزی و بهبود بهبود کمک می‌کنند. پی آر پی  برای مو یک روش سه مرحله ای است که پلاسمای غلیظ و مواد مغذی را پس از پردازش از خون جدا می کند و آنها را به نواحی پوست سر تزریق می کند که به شدت تحت تاثیر ریزش مو قرار دارند.

روش پی آر پی مو تراپی چگونه انجام میشود؟

درمان مو با پی آر پی یک روش سه مرحله ای است و به فاصله چهار تا شش هفته به سه جلسه نیاز دارد. علاوه بر این، درمان های نگهدارنده هر چهار تا شش ماه یکبار ضروری است. سه مرحله مربوط به PRP برای درمان ریزش مو شامل موارد زیر است:

✅مرحله 1 – در طول درمان پلاسما مو، پزشک معمولاً خون را از بازو به داخل لوله‌های آزمایش غنی‌شده با مواد مغذی خاص می‌کشد و آن را در یک دستگاه سانتریفیوژ برای جداسازی مایعات با تراکم‌های مختلف قرار می‌دهد.

✅مرحله 2 – پس از حدود ده دقیقه در دستگاه، خون به سه لایه مختلف تقسیم می شود که عبارتند از: پلاسمای غنی از پلاکت، پلاسمای فقیر از پلاکت و گلبول های قرمز.

✅مرحله 3 – در این مرحله، خون غنی از پلاکت توسط جراحان به داخل یک سرنگ کشیده می‌شود، با محلول‌های مخصوص فعال می‌شود و سپس به قسمت‌هایی از پوست سر تزریق می‌شود که نیاز به افزایش رشد مو است.

با این حال، امروزه همچنین از درمان GFC (درمان متمرکز با فاکتور رشد) استفاده می کنیم، این یک نوع روش پیشرفته PRP است. در این تکنیک از کیت های مخصوص GFC استفاده می شود. خون استخراج شده در کیت های مخصوص (لوله های آزمایش) قرار می گیرد و فاکتورهای رشد ضروری فعال شده و از prp استخراج می شوند. سپس سانتریفیوژ می شود و در نهایت PRP غنی شده با فاکتور رشد به ناحیه آسیب دیده تزریق می شود. این شکل از پی آر پی پیشرفته حدود 30 درصد موثرتر از روش پایه پی آر پی است. این روش موثرترین، کم تهاجمی ترین، ایمن و مقرون به صرفه ترین راه برای معکوس کردن اثرات ریزش مو و تقویت رشد مو در نظر گرفته می شود.

بیشتر بدانید: مزوتراپی مو

چگونه PRP رشد طبیعی مو را تحریک می کند؟

درمان های پی آر پی یک راه حل کاملا طبیعی برای ریزش مو هستند زیرا از تزریق پلاکت های مشتق شده از خون شما استفاده می کنند. این پلاکت ها حاوی مقدار زیادی فاکتورهای رشد هستند که نقش مهمی در تحریک فولیکول موی خفته و حمایت از چرخه مو دارند. هنگامی که PRP به پوست سر تزریق می شود، باعث التیام فولیکول های آسیب دیده و کوچک شده و بازسازی سلول ها و بافت های سالم می شود. با گذشت زمان، متوجه کاهش ریزش مو و بهبود قابل توجهی در ظاهر و بافت مو در نواحی تحت درمان با تزریق PRP خواهید شد.

مزایای درمان مو با پی آر پی

بدون نیاز به جراحی: با درمان های ریزش مو PRP، نیازی به انجام یک روش تهاجمی که نیاز به برش یا پیوند دارد، ندارید. روش تزریق پی آر پی فقط نیاز به خونگیری سریع، آماده سازی سرم و اعمال آن به پوست سر دارد. کل جلسه درمان نباید زیاد طول بکشد و بسته به تعداد نواحی درمان می تواند از 30 دقیقه تا یک ساعت طول بکشد.

حداقل دوره نقاهت: اکثر درمان های پی آر پی سرپایی هستند و نیازی به زمان طولانی ندارند. شما می توانید انتظار داشته باشید که به محض اتمام تزریق PRP، فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید.

درمان طبیعی ریزش مو: تزریق پی آر پی بدون افزودن هیچ گونه مواد شیمیایی و مواد خشن تهیه می شود. این یک درمان اتولوگ است که فقط حاوی پلاسما و پلاکت‌های خون شماست، بنابراین کاملاً بی‌خطر است و بسیار نادر است که به تزریق‌ها واکنش آلرژیک داشته باشید.

نتایج طولانی مدت: اگرچه باید بیش از یک جلسه PRP به کلینیک مراجعه کنید، اما بازدیدها ارزش آن را دارد زیرا تزریق ها نتایج ماندگاری برای رشد مو دارند. شما می توانید انتظار داشته باشید که اثرات مثبت درمان PRP بین 12 تا 18 ماه باقی بماند.

می توان از آن برای بهبود نتایج کاشت مو استفاده کرد: اگر کاشت مو انجام داده اید، می توانید تزریق پی آر پی را نیز برای تسریع بهبود بافت و زخم و افزایش ماندگاری پیوند مو انجام دهید. پی آر پی می تواند به حمایت از تولید مو در فولیکول های پیوند شده کمک کند تا موفقیت این روش را تضمین کند.

درمان PRP برای مو برای چه کسانی مناسب است؟

قبل از هر عمل زیبایی، لازم است با پزشک خود مشورت کنید تا مشخص شود که آیا PRP درمان ریزش مو مناسب شما است یا خیر. اگر فولیکول ها را داشته باشید و از نظر جسمی سالم هستید و هیچ اختلال خونریزی، بیماری تیروئید یا هپاتیت و سرطان پوست یا عفونت فعال پوست سر ندارید بیمار ایده آلی برای تزریق PRP هستید.

درمان PRP برای مو برای کسانی که ریزش مو را تجربه می کنند، به خصوص در سنین پایین بسیار مناسب است. این روش همچنین برای افرادی که الگوهای طاسی مردانه یا زنانه را تجربه می کنند مناسب است. به خاطر داشته باشید که نتایج بر اساس سلامت کلی، سطح پلاکت خون و سلامت مو برای همه افراد متفاوت خواهد بود.

قبل، حین و بعد از درمان PRP چه انتظاری داریم؟

🔴قبل از تزریق PRP

بیماران علاقه مند باید قبل از انجام درمان PRP با یکی از بهترین متخصص پوست و مو در اهواز مشورت کنند. این یک گام مهم برای ارزیابی مشکل ریزش مو و تعیین مناطقی است که نیاز به تزریق PRP دارند.

حداقل 1 تا 2 هفته قبل از عمل PRP مصرف داروهای ضد التهابی و کورتیکواستروئیدها را متوقف کنید.

از یک هفته قبل از درمان، مصرف هرگونه دارو و مکمل های رقیق کننده خون را قطع کنید.

حداقل 5 روز قبل از درمان از استعمال دخانیات خودداری کنید. این می تواند بر بهبودی شما تأثیر بگذارد و اثربخشی تزریق PRP را کاهش دهد.

🔴در طول تزریق PRP

درمان معمولاً با استخراج مقدار کمی از نمونه خون شما آغاز می شود. خون معمولاً از یکی از وریدهای بازوی شما گرفته می شود.

پس از استخراج، نمونه را در دستگاه سانتریفیوژ قرار می دهند تا پلاکت ها و پلاسما را از گلبول های قرمز و گلبول های سفید جدا کند. این مرحله به دستیابی به غلظت بالایی از پلاکت ها کمک می کند که فاکتورهای رشد را به پوست سر و فولیکول ها برساند.

نواحی درمان با بی حسی موضعی یا موضعی بی حس می شوند تا درد و ناراحتی شما کاهش یابد. پس از بی حس شدن نواحی، سرم PRP به هر ناحیه ای که نیاز به رشد مو دارد تحویل داده می شود.

مراقبت های بعد از تزریق PRP

  • حداقل تا 8 ساعت پس از درمان PRP از لمس، ماساژ یا مالش نواحی تحت درمان خودداری کنید.
  • از استفاده از محصولات حالت دهنده مو یا رنگ کردن به مدت چند روز به دلیل بهبودی پوست سر خودداری کنید.
  • ورزش سنگین انجام ندهید و حداقل تا 48 ساعت بعد از عمل از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کنید.
  • حداقل تا 2 هفته پس از درمان از مصرف داروهای ضد التهابی خودداری کنید. مقداری از التهاب طبیعی است زیرا می تواند نشان دهنده انتشار فاکتورهای رشد در محل درمان باشد.
  • همچنین باید از مصرف الکل و کافئین بعد از عمل پرهیز کنید زیرا آنها می توانند عملکرد و اثربخشی پلاکت ها را کاهش دهند.

عوارض جانبی درمان مو پی آر پی

PRP برخی از عوارض جانبی احتمالی ناشی از تزریق و خود عمل دارد، از جمله:

  • آسیب عروق خونی در پوست سر
  • آسیب عصبی
  • عفونت در محل تزریق
  • کلسیفیکاسیون یا بافت اسکار که در آن تزریق انجام می شود
  • عوارض جانبی بیهوشی مورد استفاده در طول عمل، مانند دردهای عضلانی، گیجی، یا مشکلات کنترل مثانه

هزینه پی آر پی مو

هزینه پی آر پی مو در اهواز

درمان موی پی آر پی برای کنترل ریزش مو به خوبی شناخته شده است و هزینه آن در هر بیمار متفاوت است. تغییر در هزینه به دلیل عوامل زیادی مانند شدت ریزش مو، تعداد جلسات مورد نیاز، محل درمان و بسته انتخابی است. میزان موفقیت درمان PRP حدود 85 تا 95 درصد است و جلسه این روش یک ساعت طول می کشد و معمولا در فاصله یک یا دو ماهه انجام می شود.

نتیجه گیری

نازک شدن موها، لکه های طاسی و عقب رفتن خط مو از علائم اولیه آلوپسی آندروژنیک در مردان و زنان است. اگرچه این یک بیماری جدی نیست، اما ریزش مو می تواند باعث ناامیدی شود و مدیریت آن به تنهایی برای افراد ناراحت کننده باشد. خوشبختانه، شما می توانید ریشه مشکل ریزش مو خود را با تزریق پی آر پی برطرف کنید.  پی آر پی برای مو روشی است که شامل سه مرحله است و نیاز به 4 تا 6 جلسه به فاصله یک ماه دارد.

سوالات متداول درباره PRP برای ریزش مو

آیا تزریق PRP ایمن است؟

بله، درمان های پی آر پی بیشتر برای ریزش مو بی خطر هستند. هیچ خطر قابل توجهی ندارند، اما می توانید انتظار داشته باشید که عوارض جانبی جزئی مانند درد پوست سر، قرمزی، حساسیت به لمس و حداقل خونریزی در محل تزریق داشته باشند.

آیا برای همه انواع ریزش مو کار می کند؟

PRP  می تواند به طور موثر ریزش موی ژنتیکی و مرتبط با سن یا آلوپسی آندروژنیک را درمان کند. همچنین می‌تواند رشد مجدد مو را تشویق کند و ریزش مو را در بیماران مبتلا به آلوپسی آره‌آتا کاهش دهد، وضعیتی که ناشی از حمله سیستم ایمنی به فولیکول‌های سالم است.

چه زمانی می توانم نتایج تزریق PRP را ببینم؟

سرعت رشد موهای جدید برای هر فردی متفاوت است. با در نظر گرفتن چرخه موهای خود، می توانید انتظار داشته باشید 3 تا 6 ماه قبل از دیدن نتایج تزریق پی آر پی خود صبر کنید. نتایج شما همچنان بهبود می یابد زیرا پلاکت ها به طولانی شدن مرحله آناژن چرخه رشد مو کمک می کنند.

آیا درمان مو با پی آر پی یک راه حل دائمی است؟

دور اول درمان چند ویزیت طول می کشد تا نتایج اولیه را ببینید و پس از شروع ظاهر شدن نتایج، شما همچنان باید حداقل یک بار در سال برای حفظ رشد مجدد موهای جدید به دوره درمان ادامه دهید.

دکتر سعید عاشوری

دکتر سعید عاشوری

دکتر سعید عاشوری دوران تحصیلات عمومی و تخصص پوست خود را در دانشگاه علوم پزشکی اهواز سپری کرده اند، ایشان یکی از جراحان زبده کشور هستند که علاوره بر پوست در زمینه انواع جراحی های زیبایی صورت نظیر جراحی بلفاروپلاستی و همچنین تزریقات ژل، چربی و بوتاکس و ... مهارت ویژه دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا